Kemer Belediyesi Çevreyi Koruyor

Atık bitkisel yağların doğayı kirletmesini önlemek üzere harekete geçen Kemer Belediyesi ekipleri, yemek işletmelerini yağ tutucularda biriken posaların çevreye bırakılmaması konusunda uyarıyor.

Türkiye genelindeki lokanta, fastfood, yemekhane, hazır yemek fabrikası, otel, motel, hastane, turistik tesis tatil köyleri gibi işletmelerde ve evlerde bitkisel yağların kullanımı sonucu yaklaşık 300 bin ton kızartmalık atık yağ oluşuyor. Bu atık yağların doğaya bırakılması ise denizi ve içmeyi suyunu kirletiyor.

ATIK YAĞLARA DİKKAT

Bu kirliliğin önüne geçmek ve atık bitkisel yağların geri dönüşümünü sağlamak için çalışma başlatan Kemer Belediyesi, ilçede bulunan turistik tesisleri, yemek fabrikalarını, lokantaları ve pastaneleri yağ tutucularda biriken posaların çevreye atılmaması konusunda bilgilendiriyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü’nün ortak olarak yürüttüğü çalışmada bir çevre mühendisi, bir gıda mühendisi ve zabıta memurundan oluşan ekip, Kemer’de bulunan işletmeleri ziyaret ediyor. Bu ziyaretlerde; İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün, yağ tutucularda biriken posa atıklarının uygunluk yazısı ve lisansı olan araçlara teslim edilmesi ve bertarafının sağlanması konusundaki yazısı işletmelere tebliğ ediliyor.

ÇEVREYİ KİRLETİYOR

Turistik tesisler, yemek fabrikaları, lokantalar, pastaneler vb. işletmelerde bulunan yağ tutucularda biriken bu atıkların düzenli olarak temizlenmemesi durumunda özellikle yaz aylarında yoğun bir kokuya, altyapıda tıkanmalara, arıtma tesislerinin veriminin olumsuz etkilenmesine ve dolayısıyla deniz kirliliğine neden olduğunu anlatan Kemer Belediyesi ekipleri, bitkisel yağ atıklarının uygun araçlarla alınarak taşınması ve geri kazanımını çevre açısından çok önemli olduğunu vurguluyor. Ayrıca; bu posa atıklarının lisanslı firmalara teslim edilmesinin önemli olduğunun altını çizen belediye görevlileri, bilgilendirme faaliyetlerine önümüzdeki günlerde de devam edecek.

3 atık bitkisel yağlar 2 bitkisel atık yağlar 1 bitkisel atık yağlar

Yardımcı Linkler

Facebook Facebook
Eczaneler telefonlar

Links

Facebook Facebook
Eczaneler telefonlar

Kemer Belediyesi

Kemer Municipality

İletişim Merkezi

Contact Center

444 0 297
info@antalya-kemer.bel.tr

Sosyal Medya

Social Media

Facebook Facebook Facebook Facebook